پارک حاشیه‌ای چیست و چه مزیت‌های دارد

پارک حاشیه ­ای چیست

خیابان­ها مجموعه‌ای از مجتمع­ های فروشگاهی، سرگرمی و مسکونی را در خود جای داده است. این بدان معناست که چنین خیابان­ هایی ناگزیر شاهد شلوغی و تردد زیاد هستند و اغلب محلی در حاشیه خود برای پارک خودروها اختصاص داده­اند. پارک حاشیه ­ای بر خلاف روش‌های معمول پارک است که از فضاها و گاراژهای اختصاص یافته استفاده می‌کند. اینجاست که وقتی در یک روز پرمشغله و دقیقا زمانی که وقت برای پیدا کردن پارکینگ­ های طبقاتی یا سرپوشیده دور از محل مورد نظر خود ندارید، پارکینگ حاشیه­ ای به کمک شما می ­آید.

خیابان­ها مجموعه‌ای از مجتمع­ های فروشگاهی، سرگرمی و مسکونی را در خود جای داده است. این بدان معناست که چنین خیابان­ هایی ناگزیر شاهد شلوغی و تردد زیاد هستند و اغلب محلی در حاشیه خود برای پارک خودروها اختصاص داده­اند. پارک حاشیه ­ای بر خلاف روش‌های معمول پارک است که از فضاها و گاراژهای اختصاص یافته استفاده می‌کند. اینجاست که وقتی در یک روز پرمشغله و دقیقا زمانی که وقت برای پیدا کردن پارکینگ­ های طبقاتی یا سرپوشیده دور از محل مورد نظر خود ندارید، پارکینگ حاشیه­ ای به کمک شما می ­آید.

پارک حاشیه ­ای چیست

معنی این نوع پارکینگ در واقع در خود کلمه توضیح داده شده است. پارک حاشیه­ای، به جای پارک کردن در یک پارکینگ سرپوشیده، طبقاتی و یا انواع دیگر پارکینگ­های معمول، به معنای پارک کردن وسیله نقلیه در خیابان، در هر حاشیه­ای از خیابان و در امتداد خیابان است. در برخی خیابان­ها همیشه این اجازه را خواهید داشت که وسیله نقلیه خود را در خیابان پارک کنید، اما برای بعضی دیگر ممکن است محدودیت‌هایی وجود داشته باشد. بیشتر این محدودیت‌ها با علائم راهنمایی و رانندگی ارائه می‌شود.

 بعضی اوقات فقط به شما اجازه پارک کردن در یک طرف خیابان را می‌دهند و بعضی اوقات به هیچ وجه اجازه پارک کردن وسیله نقلیه خود را ندارید. همچنین شرایط خاصی در برخی خیابان­ها وجود دارد که برای پارک کردن شما به مجوز پارکینگ نیاز خواهید داشت. برای اطمینان از پیروی مردم از این قوانین و محدودیت­ها یا مأمورین اجرای قانون را استخدام می­کنند یا از سیستم توقف سنج و غیره بهره می­گیرند.

 

دلایل ضرورت وجود پارک حاشیه ­ای

با توجه به این که پارک حاشیه­ ای نقش مهمی در بهره‌مندی از فضاهای شهری و خیابان­ها دارد، به بررسی نقش این پارکینگ‌ها در استفاده درست و اصولی از فضای شهری خواهیم پرداخت. در ادامه به دلایل ضرورت این پارکینگ‌ها اشاره خواهیم کرد.

 1. راندمان بالاتر

افرادی که نزدیک مراکز تجاری و نقاط پرتردد تجاری رفت و آمد دارند، بیشتر از  جای پارک­های کنار خیابان استفاده می‌کنند. این موضوع هم واقعیت دارد که این جای پارک­ها نسبت به محوطه پارکینگ مجتمع­های تجاری و یا پارکینگ­های طبقاتی، گردش مالی بهتری دارند، همین امر این مکان­ها را به یک سیستم کارآمد در برنامه ریزی شهری تبدیل می‌کند.

 1. بهترین استفاده از فضای شهری

در پارک حاشیه ای و استفاده از کنار خیابان­ها به عنوان پارکینگ، منجر به استفاده بهتر از اماکن عمومی نسبت به پارکینگ­های اختصاصی می­شود. تعبیه پارکینگ در خیابان می­تواند تقریباً 2 هکتار زمین را در حوالی مرکز شهر کوچک تا متوسط ​​صرفه جویی کند. این امر امکان توسعه مناطق تجاری با تراکم بالاتر را ممکن می‌سازد. حتی در  محیط­های مسکونی، این فضاها می­تواند برای امکانات تفریحی مانند پارک­ها ، استخرها و کلوپ‌­ها استفاده شود.

 1. زیبایی بخشی به خیابان­ها 

خطی بودن پارکینگ در خیابان یکپارچه با سبک زندگی شهری می‌آمیزد. ردیف­های موازی اتومبیل‌ها منظره‌ای مرتب را از لمس غیر خسمانه طبیعت توسط انسان خلق خواهد کرد. با این حال، این مزیت پارک خودرو در کنار خیابان تنها برای مشتریان احتمالی فروشگاه­ها و مراجعه کنندگان قابل مشاهده و قابل درک است.

 1. افزایش ایمنی

مطالعات برنامه ریزی شهری به طور قطعی ثابت کرده است که رانندگان با احتیاط بیشتری عمل می‌کنند و در مواقعی که ساختمان‌ها دارای فاصله کمتری نسبت به پارک حاشیه ای قرا دارند، بیشتر سعی می­کنند با احتیاط رانندگی کنند. ترافیک روان زمان واکنش بیشتری را برای مسافران ایجاد می‌کند، در نتیجه احتمال وقوع خسارت‌های جبران ناپذیر را کاهش می‌دهد. مناطق مسکونی برای کودکان و شهروندان مسن امن­تر شده است. اینگونه است که ایجاد پارکینگ در کنار خیابان­ها با داشتن تأثیر آرام بخش بر حرکت ترافیک می­تواند به مکان­های امن تر تبدیل شوند.

 1. تجارت پیشرفته

این عمل مزیت‌هایی را برای یک محیط تجاری و عابران پیاده نیز به همراه دارد. این امر به خریداران این امکان را می دهد که سریعاً خرید و فروش را انجام دهند، و این باعث افزایش چشمگیر تجارت‌ها می‌شود. پارکینگ در خیابان با اشکالاتی همراه است. این سیستم نسبت به دوچرخه سواران و دوچرخه سواری که مجبور به همزیستی با اتومبیل‌های متحرک و اتومبیل‌های ثابت هستند بسیار مهربان نیست.

 باز شدن درب‌های اتومبیل در مکان­های پر ازدحام  پس از انجام دادن پارک اتومبیل و احتمال برخورد آن­ها با دوچرخه سواران و موتور سواران، اغلب مشکل ساز است. با این حال، این مزایا بسیار فراتر از مشکلات سیستم است. پارکینگ در خیابان نقش مهمی در بهره‌مندی از مراکز فعالیت دارد. جدا از مزایای عملی آن، تجارت در منطقه را ترغیب می­کند. از این رو است که ماندن و ادامه دادن این فرآیند و توسعه هر چه بیشتر آن ادامه دارد.

شرایط و ضوابط پارک حاشیه ­ای

پارکینگ حاشیه ای خیابان بطور پیش فرض 24 ساعت شبانه­ روز در 7 روز هفته در تمامی ایام سال قابل استفاده است و باید آن بخش­های اختصاص یافته دارای علائم مربوط به پارکینگ باشند. در موارد ذکر شده زیر وسایل نقلیه مجاز به پارک در کنار خیابان نیستند:

 • تقاطع یا عبور از جاده
 • در فاصله 15 متری ایستگاه آتش نشانی
 • در پیاده رو یا ورودی پارکینگ
 • کنار خیابان و کنار یک وسیله نقلیه پارک شده (پارکینگ دوتایی)
 • ایستگاه اتوبوس
 • داخل تونل
 • بر روی پل

هنگام پارک کردن از علائم آگاه باشید. تمام علائم را بخوانید. آن‌ها ممکن است شامل محدودیت‌های زمانی و سایر دستورالعمل‌های پارکینگ باشند. پارکینگ در کوچه‌ها ، بلوارها (چمن بین پیاده رو و خیابان) و جلوی درب حیاط‌ها مجاز نیست. جلوی در حیاط خلوت یا جاده‌های آسفالت نشده مجاز است. پارک کردن همچنین جلوی درب یک طرف حیاط که به سمت خیابان در جلوی ملک امتداد دارد مجاز است اما فقط در پیاده رو آن این امکان خواهد بود.

توجه داشته باشید که هرکسی می‌تواند از پارک حاشیه­ ای استفاده کند. جای پارک برای صاحبخانه یا اجاره دهنده رزرو نمی‌شود. هیچگونه ممنوعیتی برای پارک در خیابان وجود ندارد. از نظر تعداد وسایل نقلیه‌ای که یک شخص ساکن آن منطقه می‌تواند در خیابان‌های شهر پارک کند، هیچ محدودیتی وجود ندارد .

0 دیدگاه

دیدگاه شما