تفاوت پارکومتر و پارک حاشیه ای هوشمند در چیست؟

تفاوت پارکومتر و پارک حاشیه ای هوشمند در چیست؟

پارک حاشیه ای یکی از اولین برنامه¬هایی است که در مورد یک خیابان شلوغ در یک کلان شهر به ذهن خطور می¬کند. با وجود آن رانندگان دیگر لازم نیست به دنبال نزدیک¬ترین پارکینک برای پارک خودرو خود باشند. تنها کافی است با توجه به قوانین موجود در مورد پارک خودرو در کنار خیابان و توجه به علائم رانندگی، خودرو را پارک کرده و با صرف کمترین زمان برای پارک به انجام کارهای خود برسند. در ادامه با فواید پارک حاشیه ای و پارکومتر و تفاوت¬های آن¬ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

پارک حاشیه ای یکی از اولین برنامه ­هایی است که در مورد یک خیابان شلوغ در یک کلان شهر به ذهن خطور می­کند. با وجود آن رانندگان دیگر لازم نیست به دنبال نزدیک­ترین پارکینک برای پارک خودرو خود باشند. تنها کافی است با توجه به قوانین موجود در مورد پارک خودرو در کنار خیابان و توجه به علائم رانندگی، خودرو را پارک کرده و با صرف کمترین زمان برای پارک به انجام کارهای خود برسند. در ادامه با فواید پارک حاشیه ای و پارکومتر و تفاوت ­های آن­ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

پارکومتر چیست؟  

برای توضیح بهتر پارکومتر خیابان­های شلوغ اوکلاهما در سال 1930 را تصور کنید که صاحبان مغازه ­ها از پارک خودروها جلوی درب مغازه خود شاکی بودند و چرا که مشتریان آن­ها جایی برای پارک خودروهای خود نداشتند و این امر باعث کاهش فروش آن­ها می­شد. به طور کلی مردم برای پارک خودروهای خود مشکلات زیادی داشتند. در آن زمان روزنامه ­نگاری به نام کارل ماژ در پی حل این مشکل بزرگ برآمد و در سال 1935 اولین پارکومتر را در خیابان فرست در اوکلاهما نصب کرد. این دستگاه مجهز به یک ساعت بود و و در فواصل 20 پایی در امتداد محدوده مشخص و مطابق با فضاهای نقاشی شده در پیاده رو قرار داده شدند.

 اختراع ماژ به سرعت گرفت؛ خرده فروشان عاشق این پارکومترها بودند، زیرا این دستگاه باعث گردش سریع اتومبیل ­ها و یا به عبارتی مشتریان بالقوه می­شد و رانندگان مجبور شدند آن‌ها را به عنوان یک ضرورت عملی برای تنظیم پارکینگ بپذیرند. تا اوایل دهه 1940، بیش از 140،000 متر پارکینگ در ایالات متحده مشغول به کار بودند. درحال حاضر اولین پارکومتر ساخته شده در آن زمان در گالری ایالتی ایالت انجمن تاریخی اوکلاهما در معرض نمایش است.

تفاوت پارکومتر و پارک حاشیه ای هوشمند

با ایجاد پارکینگ­ حاشیه ­ای که خود یک ایده بسیار خوب برای رانندگان به شمار می­رود، موضوع پرداخت هزینه آ­ن مطرح شد که پارکومتر و پارکبان ان به کمک این مسئله آمدند. در واقع با استخدام پارکبانان و یا نصب پارکومتر در مکان­های مشخص، زمان و هزینه استفاده از پارک حاشیه ای محاسبه می­شود. که در این موارد پرداخت از طریق کارت اعتباری یا پول نقد صورت می­گیرد. در روش هوشمند پرداخت با نصب پارکومترهای مدرن در خیابان صورت می­گیرد و یا از طریق نصب اپلیکیشنی خاص و وارد کردن شماره تلفن همراه راننده و شماره پلاک خودرو انجام می­شود. در برخی از کشورها پارکومترهایی تعبیه می­شوند که با انرژی خورشید کار می­کنند. به نوعی می‌توان گفت پارکومترها وظیفه نیروی انسانی را انجام می‌دهند.

محاسبه هزینه و چگونگی پرداخت پارک حاشیه ­ای هوشمند

با نصب نرم افزار در واقع هر نیم ساعت وضعیت خودرو پارک شده چک می­شود. هزینه و مدت زمان پارک، برای راننده به صورت پیامک ارسال می­شود. در صورتی که کیف پول موجود در اپلیکیشن شارژ شده باشد هزینه از آن کسر خواهد شد در غیر اینصورت این مبلغ به عوارض خودرو اضافه می­شود و گاهی راننده موظف به پرداخت جریمه نیز خواهد شد. استفاده از این نوع پارکینگ­ها محدودیت­ها و قوانینی دارد.

برای مثال در کشور ما پارک در هر کدام از محدوده­های مشخص برای پارک حاشیه ای تا نیم ساعت رایگان و بعد از یک ساعت مبلغ 700 در محدوده­های پر تردد و 500 در مکان­های کم ترددتر به مبلغ بدهی اضافه می­شود. و از یک ساعت بیشتر هزینه­ها به صورت تصاعدی محاسبه خواهند شد. رانندگان باید توجه کنند اگر پس از 30 دقیقه اول پارک خودرو را جابجا کنند و به جای دیگر منتقل کنند دیگر شامل 30 دقیقه رایگان نخواهند بود و هزینه پارک برای آن­ها محاسبه می­گردد و اینکه بهتر است برای پارک خودرو به مدت طولانی تر از پارکینگ­های دیگر(غیر حاشیه­ای) استفاده کنند.

نتیجه ­گیری

با توجه به اینکه پارک حاشیه ای هوشمند  باعث کاهش ترافیک و جلب رضایت رانندگان در سطح شهر شده است، مزیت­های اقتصادی زیادی را نیز به همراه دارد. در واقع با پارک سریع، مشتریان فروشگا­ه­ها و باشگاه­ها و یا رستوران­ها و غیره گردش اقتصادی بیشتری خواهیم داشت، همچنین دریافت هزینه جای پارک خود نوعی درآمدزایی است، علیرغم این­که گاها از سوی مردم مورد نقد قرار می­گیرد. اما باید به این موضوع توجه کرد که تولید یک نرم­افزار و شبکه به طور کلی خود دارای هزینه­هایی است که ممکن است کمتر به آن توجه شود و در حین انجام پروژه می­تواند منجر به اضافه شدن هزینه­های اجرایی شود. در واقع تا زمانی که یک سیستم بتواند جای سیستم پیشین را بگیرد و تغییر پذیرفته شود همیشه نیاز به زمان خواهد بود.

0 دیدگاه

دیدگاه شما