مدیریت ترافیک شهری برای شهرهای هوشمند چگونه است

مدیریت ترافیک شهری برای شهرهای هوشمند چگونه است

تراکم ترافیک در شهرهای مختلف دنیا رو به افزایش است. عوامل مؤثر شامل گسترش جمعیت شهری، زیرساخت‌های فرسوده، زمان بندی سیگنال ترافیک ناکارآمد و ناهماهنگ و عدم وجود داده¬های زمانی واقعی است. تأثیرات به وجود آمده واقعا قابل توجه است. شرکت داده‌های ترافیکی و تحلیلی INRIX تخمین زده است که تراکم ترافیک برای مسافران در آمریکا 305 میلیارد دلار در سال 2017 به خاطر اتلاف سوخت، اتلاف وقت و افزایش هزینه حمل و نقل کالا از مناطق پر ازدحام هزینه داشته است. با توجه به محدودیت‌های فیزیکی و مالی در ساخت جاده‌های بیشتر، شهرها باید از استراتژی‌ها و فناوری‌های جدیدی برای بهبود شرایط و مدیریت ترافیک شهری استفاده کنند.

تراکم ترافیک در شهرهای مختلف دنیا رو به افزایش است. عوامل مؤثر شامل گسترش جمعیت شهری، زیرساخت‌های فرسوده، زمان بندی سیگنال ترافیک ناکارآمد و ناهماهنگ و عدم وجود داده ­های زمانی واقعی است. تأثیرات به وجود آمده واقعا قابل توجه است. شرکت داده‌های ترافیکی و تحلیلی INRIX تخمین زده است که تراکم ترافیک برای مسافران در آمریکا 305 میلیارد دلار در سال 2017 به خاطر اتلاف سوخت، اتلاف وقت و افزایش هزینه حمل و نقل کالا از مناطق پر ازدحام هزینه داشته است. با توجه به محدودیت‌های فیزیکی و مالی در ساخت جاده‌های بیشتر، شهرها باید از استراتژی‌ها و فناوری‌های جدیدی برای بهبود شرایط و مدیریت ترافیک شهری استفاده کنند.

تلاش برای رفع ترافیک و مدیریت ترافیک هوشمند

فناوری­های پیشرفته مدیریت ترافیک مانند کنترل ترافیک تطبیقی ​​و تجزیه و تحلیل ترافیک می­توانند ایمنی را بهبود بخشیده و سطح تراکم ترافیک و انتشار گازهای گلخانه‌ای (GHG) را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. سیستم‌های پیشرفته مدیریت ترافیک می‌توانند به شهرها كمك كنند تا تعداد بیشتری از وسایل نقلیه را در خود جای دهند، اما آنها به تنهایی نمی­توانند حجم بالای ترافیك در حال رشد در مناطق شهری در سراسر جهان را حل كنند. این سیستم‌ها همچنین توسعه تقاطع‌ها هوشمند را قادر می‌سازند، که به عنوان یکی از مهمترین ستون محور داده­های لازم برای حل چالش‌های اصلی شهرها به شمار می­روند.

مشابه قابلیت­های پلتفرم ارائه شده در چراغ راهنمایی هوشمند، می‌توان لایه­هایی از خدمات اضافی را به سیستم‌های پیشرفته مدیریت ترافیک مانند اولویت­بندی حمل و نقل عمومی ارتباطات با وسایل نقلیه مرتبط اضافه کرد. به عنوان مثال ، در اوایل سال 2018 ، شهر دالاس با اریکسون برای ارتقاء سیستم مدیریت ترافیک این شهر همکاری کرد. علاوه بر امکان تنظیم سیگنال­های راهنمایی و رانندگی در صدها تقاطع در زمان واقعی، این سیستم به سیستم­های ترانزیت محلی متصل خواهد شد. پیش بینی شده است که این اتصال بتواند از طریق زمان­بندی هدفمند چراغ سبز، مسیر حمل و نقل سریع اتوبوس را در اولویت قرار دهد.

سطح رشد و بلوغ

طی 10 سال آینده  انتظار می‌رود که بازار پیشرفته مدیریت ترافیک به رشد تدریجی اما تسریع کننده دست یابد. نویگیت ریسرچ تخمین می‌زند که بازار جهانی مدیریت ترافیک هوشمند در سال 2019 بیش از 1.1 میلیارد دلار خواهد بود. پیش بینی می‌شود درآمد سالانه تا سال 2028 نزدیک به 3.8 میلیارد دلار برسد، که نشان دهنده نرخ رشد ترکیبی سالانه 14.2 درصد است. این رشد احتمالاً با اولویت بندی شهرها در کاهش ترافیک و انتشار گازهای گلخانه ای، بهبود در ایمنی و زندگی پذیری و ادغام سیستم­های پیشرفته مدیریت ترافیک با سایر ابتکارات شهر  و ترافیک هوشمند مانند چراغ راهنمایی هوشمند اتفاق می­افتد. پیش بینی می­شود که با ورود بیشتر وسایل نقلیه متصل، پذیرش نیز افزایش یابد.

در سطح جهان، شهرها از نظر استفاده از سیستم‌های پیشرفته مدیریت ترافیک و میزان بلوغ متغیر هستند. جمع آوری داده­های مربوط به ترافیک و تشخیص وسیله نقلیه معمولاً اولین قدم­ها به سمت مدیریت پیشرفته ترافیک و پس از آن­، تجزیه و تحلیل عمیق راهنمایی و رانندگی است که مدیران راهنمایی و رانندگی را قادر می­سازد تا استراتژی­های کاهش را توسعه داده و پیشرفت­های عملیاتی در سیستم­های زمان بندی سیگنال ترافیک موجود را انجام دهند.

 

شهرهای هوشمند با راه­حل­های مدیریت ترافیک چگونه خواهند بود

در شهرهای هوشمند، فناوری‌های پیشرفته کنترل ترافیک سیگنال­های راهنمایی و رانندگی را قادر می­سازد تا بر اساس شرایط ترافیک در زمان واقعی (با استفاده بیشتر از هوش مصنوعی) تنظیم شوند. داده‌های ترافیک برای وسایل نقلیه متصل که در جریان ترافیک حرکت می‌کنند ارسال می‌شود در نتیجه به اشتراک گذاری داده‌های بین سازمانی رو به افزایش است. سکوهای حمل و نقل، شهرها را قادر می‌سازند که بهتر اکوسیستم تحرک خود را مدیریت کنند. هنگامی ‌که شهرها تعیین می‌کنند سطح سیستم پیشرفته مدیریت ترافیک شهری برای استقرار چگونه باشد، باید در نظر بگیرند که چگونه این سرمایه گذاری می­تواند مکمل اهداف گسترده شهر هوشمند محسوب شود.

برای کمک به تأمین اعتبار این سیستم­ها ، شهرها باید از  چراغ راهنمایی هوشمند و دیگر وسایل شهری هوشمند استفاده کنند تا به نحوی اصولی بتوانند هزینه‌هایی را از این طریق کسب نمایند. به عنوان مثال شهرها می­توانند با اجاره قطب­های ترافیکی خود به حامل­های تلفن همراه برای استقرار سلول­های کوچک 5 G کسب درآمد کنند. علاوه بر این­، به روز کردن مدل­های تهیه دولت و طراحی درخواست انعطاف پذیرتر برای پیشنهادات، به تشویق افزایش استقرار سیستم­های پیشرفته مدیریت ترافیک شهری کمک می­کند. با این حال، توجه به این نکته که فناوری محدودیت­هایی نیز دارد، حائز اهمیت است. شهرها باید یک استراتژی جابجایی چند حالته را توسعه دهند که هدف آن کاهش کل وسایل نقلیه در جاده و اولویت قرار دادن سایر حالت‌های حمل و نقل مانند پیاده روی، دوچرخه سواری، سفر با سرویس حمل و نقل عمومی‌باشد - سیستم‌های پیشرفته مدیریت ترافیک شهری می‌توانند به شهرها کمک کنند تا در انتظار رسیدن وسایل نقلیه بیشتر باشند.

0 دیدگاه

دیدگاه شما