پارکبان کیست؟ و وظیفه اصلی پارکبانی چیست؟

پارکبان کیست؟ و وظیفه اصلی پارکبانی چیست؟

اگرچه بعضی اوقات پارکینگ¬ها توسط مأموران پلیس کنترل می¬شود اما در بسیاری از شهرها پارکبانان را برای اجرای قوانین پارکینگ محلی به طور خصوصی از طرف شهرداری استخدام می‌شوند. شرایط مورد نیاز این موقعیت¬ شغلی در مناطق مختلف دنیا متفاوت بوده اما در اکثر آن¬ها به دیپلم دبیرستان و گواهینامه رانندگی معتبر احتیاج است. برای این شغل ما نیازمند داشتن مهارت خواندن و ریاضی نیز هستیم. یک پارکبان باید از قوانین محلی پارکینگ آگاهی داشته باشد و باید در آزمون ارزیابی خدمات کشوری که توسط دولت برگزار می‌شود نیز شرکت کنند.

اگرچه بعضی اوقات پارکینگ­ ها توسط مأموران پلیس کنترل می­شود اما در بسیاری از شهرها پارکبانان را برای اجرای قوانین پارکینگ محلی به طور خصوصی از طرف شهرداری استخدام می‌شوند. شرایط مورد نیاز این موقعیت­ شغلی در مناطق مختلف دنیا متفاوت بوده اما در اکثر آن­ها به دیپلم دبیرستان و گواهینامه رانندگی معتبر احتیاج است. برای این شغل ما نیازمند داشتن مهارت خواندن و ریاضی نیز هستیم. یک پارکبان باید از قوانین محلی پارکینگ آگاهی داشته باشد و باید در آزمون ارزیابی خدمات کشوری که توسط دولت برگزار می‌شود نیز شرکت کنند.

 

وظایف شغلی یک پارکبان

مسئولیت اصلی پارکبان اطمینان از عدم رعایت رانندگان از قوانین و مقررات مربوط به پارکینگ محلی و صدور احضاریه برای تخلفات است. اکثر آن­ها به یک منطقه جغرافیایی خاص اختصاص می­یابند که به دلیل تخلفات از جمله پارک در منطقه فاقد محوطه پارکینگ، جایگاه­های مخصوص پارک که منقضی شده­اند و سایر انواع پارکینگ­ های غیرقانونی، گشت زنی کرده و آن­ها را نظارت می­کنند. بسته به شهرداری، افسران نیز می‌توانند مسئولیت شارژ جای پارک­ها را بر عهده بگیرند. هنگامی که رانندگان قوانین پارکینگ را نقض می­کنند، پارکبان برای آن­ها هشدار یا احضاریه صادر می­کند. برخی از شهرداری­ها، ممکن است ماموران پارکینگ را برای هدایت ترافیک و اطمینان از کارآمد و ایمن بودن پارکینگ، برای فعالیت در برنامه­های ویژه از جمله مسابقات ورزشی یا جشنواره­ها اختصاص دهند. مأمورین پارکینگ به دلیل حضور در شهر، در معرض تعامل با مردم نیز قرار می­گیرند و به سؤالات مربوط به پارکینگ، مسیرها یا سایر اطلاعات مربوط به منطقه پاسخ می­دهند.

روند کار به این صورت است که اگر وسیله نقلیه هزینه پارک را پرداخت نکرده باشد، وی می­تواند یک بوت یا دستگاه قفل کننده دیگر را به آن وصل کرده و به یک شرکت یدک­کش اطلاع دهد. یا به عبارتی وقتی یک پارکبان متوجه تخلف در پارکینگ می­شود، بلیط را چاپ می­کند و یک نسخه از بلیط را در شیشه جلوی اتومبیل قرار می­دهد تا مالک آن را رؤیت کند. از این طریق صاحب خودرو می­داند که جریمه­ای در انتظار اوست. پس از نوشتن بلیط، مأمور پارکینگ بلیط را به مقامات محلی تسلیم می­کند و چند هفته بعد راننده جریمه رسمی را از طریق نامه دریافت می­کند. در واقع این افسران مسئول تهیه گزارش­ها و تشکیل پرونده­های مربوط به تخلفات هستند و ممکن است در صورت بروز حادثه به کمک افسران پلیس نیز نیاز داشته باشند. آن­ها به عنوان عضوی از  اداره ترافیک، برای صدور بلیط تخلفات پارکینگ منصوب شده­اند.

الزامات شغلی پارکبانی

شرایط خاص برای تبدیل شدن به یک مقام اجرایی پارکینگ توسط کارفرما متفاوت است، اما به طور کلی، این موقعیت متقاضیان را ملزم به داشتن حداقل 18 سال و حداقل داشتن مدرک دیپلم می­کند. این پست نیازمند آگاهی کامل از قوانین و احکام مربوط به پارکینگ محلی و توانایی جهت­یابی کارآمد در شهر یا منطقه است. علاوه بر الزامات آموزش و پرورش، افسران پارکینگ باید از نظر جسمانی وضعیت خوبی نیز داشته باشند، زیرا اغلب به پیاده روی زیادی نیاز دارند. ارائه گواهینامه رانندگی به این خاطر لازم است که ممکن است نیاز به مسافرت با اتومبیل به قسمت‌های مختلف منطقه گشت اختصاصی خود داشته باشند.

 

چشم انداز اشتغال

با توجه به اینکه بسیاری از پارکبانان توسط شهرداری شهرها، شهرستانها یا کشورها به طور مستقل به کار گرفته شده­اند، اما کالج ها، دانشگاه­ها و ارگان­های دیگر همچنین می توانند از داشتن این افراد بهره­مند شوند. با توجه به گسترش و هوشمندسازی پارکینگ­ها و ایجاد پارک­های حاشیه­ای جذب نیرو برای این موقعیت شغلی بسیار چشم­گیر نیست. از این رو  BLS پیش بینی کرده است که بین سال های 2018 و 2028 شاهد کاهش سریع رشد اشتغال پارکبانان هستیم.

 

نقد و بررسی اجمالی پارکبانی

پارکبان در سراسر جهان با انتقادهای زیادی از طرف مردم روبرو می­شود. معمولاً مردم از افسران پارکینگ دل خوشی ندارند زیرا پرداخت هزینه پارکینگ و قبض آن را برایشان تدایی می­کند. همچنین شایعاتی مبنی بر اینکه پارکبانان باید به دلیل فشار از مافوق­های خود، باید روزانه حداقل تعدادی از خودروهای پارک شده را جریمه کنند، این مطلب درست باشد یا نادرست، باعث نارضایتی و تعصب نسبت به آن­ها می­شود. برخی از مردم احساس می­کنند این ماموران پارکینگ به جای حل مشکل ترافیک، وظیفه دارند درآمد بیشتری برای مقامات محلی ایجاد کنند.

0 دیدگاه

دیدگاه شما