پارک حاشیه‌ای چیست؟ چرا به پارک حاشیه‌ای نیاز داریم؟

پاسخ جامع به سوالات در مورد پارک حاشیه‌ای

معضل پارک کردن خودروها در حاشیه خیابان‌ها دردسر بزرگی برای کلان‌شهرها است که در این مقاله قصد داریم به معرفی پارک حاشیه‌ای، هدف از جای آن و عوارض ناشی از عدم پرداخت هزینه بپردازیم.

معضل پارک کردن خودروها در حاشیه خیابان‌ها دردسر بزرگی برای کلان‌شهرها است که در این مقاله قصد داریم به معرفی پارک حاشیه‌ای، هدف از جای آن و عوارض ناشی از عدم پرداخت هزینه بپردازیم.

پارک حاشیه‌ای چیست؟

پارک حاشیه‌ای قسمتی از خیابان است که وسایل نقلیه اجازه پارک کردن را دارند. مدیریت صحیح پارک حاشیه ای و هوشمند سازی آن میتواند فواید زیادی داشته باشد از جمله : کاهش ترافیک، صرفه جویی در وقت، عدالت اجتماعی در استفاده از فضاهای شهری، رونق مشاغل کنار خیابان، سرعت و سهولت در پارک کردن، کاهش آلودگی هوا و...

 

هدف از اجرای طرح پارک حاشیه‌ای هوشمند

 

طی سال‌های اخیر شهرداری‌های شهرهای بزرگ در حال پیاده‌سازی روش‌هایی هستند که با استفاده از آن بتوان ترافیک پارک‌های حاشیه‌ای را تا حد زیادی کنترل کرد. در واقع، در بسیاری از موارد پارک‌های طولانی مدت باعث می‌شود که فضای کافی برای سایر افرادی که نیاز به استفاده از پارک‌های حاشیه‌ای دارند وجود نداشته باشد.  همچنین ممکن است به دلیل تراکم بالا، بعضی از ماشین‌ها اقدام به پارک دوبله در کنار خودرویی که پارک حاشیه‌ای کرده است بکنند و در نتیجه امکان توزیع عادلانه فضاهای موجود بین کاربران از بین می‌رود.

 

این موضوع همچنین باعث ایجاد ترافیک به شکل سنگین‌تری خواهد شد و موجب میشود شهرداری و پلیس راهنمایی و رانندگی نتوانند ترافیک خیابان‌های شلوغ شهر را به‌خصوص در ساعاتی که دارای بار ترافیکی سنگین‌تری هستند کنترل کند. برای همین به منظور کاهش استفاده شهروندان از وسایل نقلیه شخصی، جلوگیری از توقف‌های طولانی مدت یا پارک خودروهای شخصی صاحبان مغازه‌ها، جلوگیری از پارک دوبل و توزیع عادلانه فضای پارک حاشیه‌ای بین همه شهروندان، و در کنار همه اینها، ساخت پارکینگ‌ با درآمد حاص از این طرح، طرح پارک حاشیه‌ای هوشمند به اجرا درآمد.

 

دریافت هزینه برای پارک حاشیه‌ای قانونی است؟

 

هنگامی که یک خودرو در فضای پارک حاشیه‌ای هوشمند، توقف کند از طریق شماره پلاک به وسیله ماشین‌های ثبت پلاک مخصوص این سامانه شناسایی می‌شود، حضور این خودرو هر 30 دقیقه یکبار به وسیله ماشین‌های ثبت پلاک بررسی می‌شود و هنگام خروج از پارک، طبق گزارش‌ها از ماشین‌های ثبت پلاک، هزینه‌ای به نسبت زمان توقف خودرو، تعیین شده و به اطلاع راننده می‌رسد.

طبق ماده 15 قانون تخلفات راهنمائی و رانندگی پارک وسیله نقلیه در معابر شهری پرترافیک و در محدوده زمانی 7 الی 21 روزهای کاری بدون پرداخت حق توقف پس از نیم ساعت اول به منزله ارتکاب تخلف (پارک ممنوع) خواهد بود. اگر راننده نسبت به پرداخت عوارض هیچ اقدامی نکند و بدهی او به مبلغ مشخصی برسد، خودرو او توسط پلیس راهنمایی و رانندگی جریمه خواهد شد؛ جریمه‌ای که بسیار بیشتر از میزان هزینه پارک حاشیه‌ای است.

توجه داشته باشید که توقف‌های کمتر از نیم ساعت در حاشیه شهرها در معابری که پارک هوشمند دارند شامل پرداخت هزینه نمی‌شود و در چنین شرایطی می‌توانید به صورت رایگان از این پارک استفاده کنید. در صورتی که از حساب شهروندی شما مبلغی کسر شود میتوانید آن را از طریق معاونت یا سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری پیگیری کنید.

 

توجه: هر خودرو روزانه فقط یکبار میتواند 30 دقیقه اول را رایگان پارک کند.

 

مدیریت هوشمند پارک حاشیه‌ای به چه صورت است؟ بسیاری از شهرهای ایران از جمله تبریز سعی در پیاده‌سازی روشی دارند که با استفاده از آن تمام فرآیند عملیات پارک به صورت هوشمند انجام شود، تا راننده بتواند بعد از استفاده از پارک حاشیه‌ای نسبت به پرداخت هزینه آن اقدام کند. برای انجام این کار می‌توانید از اپلیکیشن آذرپارک استفاده کنید.

اپلیکیش آذرپارک در حال حاضر روی وب، کافه بازار و اپ استورهای ایرانی در دسترس است و شما می‌توانید با وارد کردن شماره تلفن خود و ورود به این اپلیکیشن، نسبت به پرداخت عوارض خودرو اقدام کنید. 

 

پارک حاشیه‌ای در کدام مناطق تبریز اجرا می‌شود؟

 

محل‌هایی که طرح پارک هوشمند خودرو در آنها پیاده شده است از نظر تردد وسایل نقلیه، حضور ساختمان‌های اداری و تجاری، نوع کاربری خیابان و میزان ترافیک در آنها مورد بررسی قرار گرفته تا بار ترافیکی کمتر شده و نظم بیشتری در این مناطق حاکم شود.

 

هزینه پارک هوشمند حاشیه‌ای چقدر است؟

 

در حال حاضر هزینه پارک حاشیه‌ای هوشمند در محدوده طرح ترافیک در ساعت اول ۷۰۰ تومان و خارج از این محدود برای مدت زمان مشابه ۵۰۰ تومان است. در صورت توقف بیش از این مدت مبلغ به صورت تصاعدی افزایش خواهد یافت.  

 

سخن آخر...

پارک حاشیه‌ای هوشمند ما را به یک تبریز آرام و دوست داشتنی می برد. در انتها بار دیگر تاکید می‌کنیم که پرداخت بدهی پارک حاشیه‌ای از طریق اپلیکیشن آذرپارک امکان پذیر است. این اپلیکیشن در حال حاضر روی وب، کافه بازار و اپ استورهای ایرانی در دسترس است. هم‌اکنون می‌توانید با نصب اپلیکیشن آذرپارک و یا در وب‌سایت آذرپارک نسبت به استعلام و پرداخت عوارض پارک حاشیه خودروی خود اقدام کنید.

 

 

0 دیدگاه

دیدگاه شما