مدیریت ترافیک شهری

تدابیر واقعی و اثرگذار برای رفع معضل ترافیک

ترافیک، معضل تازه‌ای نیست و سالهاست که گریبان کلانشهرها را گرفته است. کارشناسان و مسئولان هر ساله برای حل این معضل راه‌کارهایی ارائه میکنند...

آلودگی، اعصاب خوردی، صدای بوق، اتلاف وقت و از بین رفتن هزینه کلماتی که در ذهن ما همراه با کلمه ترافیک تداعی میشوند.

ترافیک، معضل تازه‌ای نیست و سالهاست که گریبان کلانشهرها را گرفته است. کارشناسان و مسئولان هر ساله برای حل این معضل راه‌کارهایی ارائه میکنند...

اما تدابیر واقعی و اثر گذار برای رفع این معضل کدام‌ها هستند؟!

 

۱. پارکینگ‌های عمومی 

قانونمند کردن فضای پارک برای ماشین‌های شخصی یکی از روش‌های اثر گذار است. اگر در فضاهای پرتردد شهری، با سرمایه‌گذاری سازمان شهرداری فضاهای عمومی جهت پارک مجاز شکل بگیرد حجم تردد خودروها به طرز قابل توجهی کاهش خواهد یافت. البته طی سال‌های گذشته برای مجتمع‌های خصوصی پارکینگ‌های مناسبی ساخته شده اما کافی نیستند. اگر در خیابان های مهم و پر رفت و آمد پارکینگ‌های عمومی بزرگ و با ظرفیت کافی ساخته شود دیگر شاهد پارک و توقف‌های بیجا در سطح خیابان‌ها نخواهیم بود.

 

۲. مدیریت پارک حاشیه‌ای

پارک‌های حاشیه‌ای با توجه به فراهم آوردن امکان پارک خودرو در نزدیک‌ترین فاصله ممکن از مقصد، از مطلوب‌ترین انواع پارکینگ بوده و از بیشترین درخواست برخوردار است. برای همین در محدوده‌هایی که به هر دلیلی داراي تقاضای پارکینگ بیشتری هستند ، پارك در فضاهای غیرمجاز و یا شلوغی ناشی از جستجوی فضای پارك منجربه ایجاد ترافیک میشود.. 

از طرفی هم توقف‌های دوبل و کوتاه‌مدت در پارکینگ‌های حاشیه‌ای، دفعات و میزان اصطکاکی که اتومبیل‌ها در ورود به پارکینگ و خروج از آن دارند، زیاد بوده و این مسئله شدت ظرفیت و کارآیی عبور وسایل نقلیه در معابر شهری را کاهش می‌دهد. لذا مدیریت و سامان‌دهی فضاهای پارک حاشیه‌ای دارای اهمیت زیادی می‌باشد .

برای انجام این کار می‌توانید از اپلیکیشن آذرپارک استفاده کنید. اپلیکیشن آذرپارک در حال حاضر روی وب، کافه بازار و اپ استورهای ایرانی در دسترس است و شما می‌توانید با وارد کردن شماره تلفن خود و ورود به این اپلیکیشن، نسبت به پرداخت عوارض خودرو اقدام کنید. 

 

۳. عدم استفاده از ماشین‌های تک سرنشین 

اگر تا حد امکان از وسایل نقلیه عمومی بهره برده و کمتر از ماشین‌های تک سرنشین استفاده کنیم با یک حساب سر انگشتی کاملا واضح است که چه تاثیر بزرگی روی ترافیک شهری خواهیم گذاشت. البته وسایل حمل و نقل عمومی نیز مشکلات خود را دارند. عدم برنامه‌ریزی دقیق برای اتوبوس‌ها، شلوغی بیش از حد متروها، قانونمند نبودن نرخ تاکسی‌ها و بسیاری مسائل دیگر باعث میشوند که از وسایل حمل و نقل عمومی صرف نظر کنیم. اما اگر این ابزارهای بهینه شده حمل و نقل، اصلاح شوند گام بزرگی برای رفع مشکل ترافیک برداشته خواهد شد.

۴. حذف خودرو های فرسوده

یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد ترافیک و آلودگی هوا استفاده از خودروهای فرسوده و ناکارآمد است. میلیو‌ن‌ها تاکسی و خودرو شخصی فرسوده هنوز در خیابان‌های شهرهای بزرگ ایران تردد میکنند. روند خارج کردن این خودروها از دور بسیار کند است، تا حدی که نمی‌شود آمار دقیقی از این روند به دست آورد. راهبندان‌هایی که به خاطر این خودروهای فرسوده در خیابان‌های اصلی شهر اتفاق می‌افتد گاهی منجر به ترافیک‌های سنگین میشود. اگر سازمان‌های تاکسیرانی و نظارت بر تاکسی‌ها و وسایل حمل و نقل عمومی روندی ساده‌تر برای تعویض خودروهای فرسوده در نظر بگیرند این تعویض‌ها سریع‌تر انجام میشود.

۵. هوشمندسازی شهری 

یکی از دلایل اصلی ترافیک افزایش سفرهای درون شهری با هدف خرید و گردش است. اگر به وسیله اینترنت و تکنولوژی بتوان کارهای اداری را انجام داد تا حد زیادی از ترافیک ساعات شلوغ کم میشود. برای مثال اگر دیگر نیازی نباشد به بانک‌ها و خیلی از ادارت مراجعه کنیم و برای انجام امور اداری از خانه خارج شویم نه تنها از ترافیک کاسته خواهد شد بلکه آلودگی هوا و مصرف انرژِی نیز کاهش خواهد یافت.

فروشگاه‌های اینترنتی تا حدود زیادی به این بهینه‌سازی کمک کرده‌اند. استفاده از اپلیکیشن‌های پرداخت اینترنتی هم میتواند به این بهینه‌سازی کمک شایانی کند.

بسیار پیش آمده که نمی‌دانیم کالای مورد نظرمان در کدام مغازه و یا کدام خیابان قابل خرید است، قیمت آن چقدر است و یا شرایطی برای خرید دارد یا خیر. یافتن پاسخ برای این سوال‌ها زمان و هزینه زیادی از ما میسوزاند.

پلتفرم سنگ‌فرش، با استفاده از ایده‌ای جدید و خلاق ، برای رفع این مشکل ساخته شده است. برای استفاده از این پلتفرم و خدمات دیگر کافیست اپلیکیشن‌ ایراناپ را نصب کنید. این اپلیکیشن در حال حاضر روی وب، کافه بازار و اپ استورهای ایرانی در دسترس است. 

 

سخن آخر...

ترافیک روز به روز گوی سبقت از تحقیقات و مطالعات کارشناسانه و دستاوردهای آن میرباید و همواره جلوتر از راه‌حل‌ها حرکت میکند. مدیران شهری در تکاپوی حل مساله تدابیر و سیاست‌های گوناگونی اتخاذ میکنند. که غالبا به صورت مسکن‌های مقطعی، مدت زمانی بیماری را التیام میبخشد. اما میشود با استفاده از تجربیات موفق دیگر کشورها در زمینه‌ی ترافیک ریسک‌های ناشی از آزمون و خطای شیوه‌های مختلف را به حداقل کاهش دهیم.

 

قسمت نظرات در اختیار شماست

0 دیدگاه

دیدگاه شما