بحران فلسفی جای پارک

معضلی به نام جای پارک

پارك كردن به شكل دوبله به امری عادی برای شهرنشینان تبدیل شده است اما هنوز هم پارك و پاركینگ دغدغه امروز بسیاری از افراد است.

رشد شهرنشینی و عدم مدیریت مشکلات

با رشد شهرنشینی و مهاجرت از روستاها به شهرها، شهرها بسرعت توسعه یافته‌اند. توسعه‌ای که به معضلات و مشکلات آن توجه چندانی به خرج داده نشده است. رفت و آمد روزانه بخشی از زندگی افراد جامعه را تشکیل می‌ده؛ و بخشی از این رفت و آمدها با استفاده از وسیله نقلیه صورت می‌گیرد.

بی‌توجهی به مشکلات شهروندان باعث میشود آنها تلاش کنند خودشان راه‌حل‌های مدنظرشان را امتحان کنند. مثلا اگر وسایل حمل و نقل عمومی به شکل مطلوب شهروندان تامین نشود، استفاده از وسیله‌های حمل و نقل شخصی افزایش پیدا می‌کند.

ترافیک، محصول تردد بیش از اندازه

 تردد بیش از ظرفیت وسایل نقلیه، با توجه به ظرفیت و گنجایش محدود معابر شهری، مشکل ترافیک را بوجود می‌آورد، همین‌طور نیاز به پارکینگ و جای پارک را افزایش میدهد. در چنین شرایطی اگر به بهانه دیدن فیلم یا رفتن به رستوران و… از خانه خارج شوید باید ساعت‌های خود را برای پیدا کردن جای پارک هدر دهید.

شکل دیگر این مشکل که جدیداً به شکل قارچ گونه‌ای در حال تکثیر است، پارک‌ دوبل خودروها در کوچه‌ها و خیابان‌هاست. گویا شهروندان دیگر برایشان اهمیتی ندارد کنار یک خودرو دیگر درست وسط کوچه یا خیابان‌ها پارک کنند.

از درگیری تا قتل بخاطر جای پارک

تصور کنید خودرویی که کنارش پارک کرده‌اید یکی از اعضای خانواده‌اش بیمار شود و بخواهد او را به درمانگاه یا بیمارستان برساند. و یا اینکه کار مهمی برایش پیش آمده و عجله دارد و مجبور میشود ساعت‌ها دنبال صاحب ماشینی که کنارش دوبله پارک کرده بگردد.

همین مسائل از درگیری تا قتل را بخاطر معضل جای پارك برای راننده‌ها در گوشه و كنار خیابان جور می‌كند. از طرفی شعارهای سرشار از تهدید «پارك مساوی است با پنچری» را این روزها در گوشه و كنار شهر می‌توان دید. چه بر روی در پاركینگ خانه‌ها چه روی دیوار خیابان و كوچه‌ها.

بدشانسی یا خوش شانسی

كمبود جای پارك آن‌قدر به شهروندان فشار آورده كه آنها قید رعایت كردن حقوق شهروندی را هم زده و روی پل ورودی پاركینگ‌ها هم اتومبیل خود را پارك می‌كنند، اما جالب‌تر این‌كه برخی‌ها هم نسبت به كنار خیابان یا قسمتی از كوچه هم احساس مالكیت پیدا كرده‌اند و نمی‌گذارند شخصی غیر از خودشان در محل‌های مشخص شده اتومبیل پارك كند.

كار به جایی رسیده است كه امروزه معیار بداقبالی یا خوش شانسی افراد با پیدا كردن جای پارك سنجیده می‌شود و هر شخصی كه در خیابان زودتر از بقیه جای پارك پیدا كند، بین دوستان خود به خوش‌شانس بودن معروف می‌شود.

این ماجرا در بافت‌های پر ازدحام و قدیمی شهر پررنگ‌تر است، چرا كه خیابان‌های این منطقه از شهر عرض كمی دارند و تراكم جمعیت هم در این قسمت‌ها بالاست و پارك كردن اتومبیل در این مناطق شهر علاوه بر داشتن شانس، زور بازو هم نیاز دارد.

جای پارک دغدغه همیشگی

هرچند كه پارك كردن به شكل دوبله به امری عادی برای شهرنشینان تبدیل شده است اما هنوز هم جای پارك و پاركینگ دغدغه امروز بسیاری از افراد است. برای این كار قوانین نسبتا خوبی وجود دارد كه البته گاهی بد اجرا می‌شود.

در این میان بهتر است كه شهروندان هم، با نگاهی به قانون و مقررات، مشكلاتی که سر این مساله دارند را حل كنند، نه اینکه با برخوردهای غیرقانونی، به حجم بی‌شمار پرونده قضایی و نزاع‌های خیابانی اضافه کنن.

هزینه‌های مخفی جای پارک

پاركینگ در مناطق اداری و تجاری کلانشهرها نقش مهمی دارد. وقتی هر روز صبح بعد از یك ترافیك سنگین به محل كار می‌رسید و تازه با پیدا نكردن جای پارك مجبور می‌شوید خیابان نزدیك محل كارتان را چند بار دور بزنید تا جای پارك پیدا كنید، نقش پارکینگ را بهتر درك می‌كنید.

برای همین پاركینگ در رونق مراكز خرید تاثیر بالایی دارد. برای همین معمولا مراکز خریدی که خدمات پاركینگ به مشتریان خود ارائه میدهند و این امكان را فراهم میکنند که مشتری‌هابا قرار دادن خودرویشان در پاركینگ‌ با خاطری جمع‌تر خرید كنند. هزینه‌های بیشتری هم از مشتری دریافت میکنند.

نقش جای پارك در خرید و فروش خانه یكی دیگر از هزینه‌های مخفی جای پارک است. پاركینگ و انباری همیشه دو گزینه‌ای هستند كه موقع خرید و فروش ساختمان‌ها و خانه‌ها از آنها جدا نام‌برده می‌شود. این‌كه یك خانه پاركینگ داشته باشد یا نه، در فروش آن بسیار موثر است.

پول زور یا پارک حاشیه‌ای

معمولا ما این هزینه های اضافی در هنگام خرید ملک یا خرید از فروشگاه‌های دارای پارکینگ را به دلیل نامحسوس بودنشان متوجه نمیشویم. اما هزینه پرداخت کردن برای پارک حاشیه‌ای را به حساب پول زور گرفتن شهرداری میگذاریم.

«پاركبان بودن شغل سختی است. این‌كه در سرما و گرما زیر برف و باران در خیابان باشی و مردم فكر كنند حقشان را می‌خوری از همه بدتر است. مردم خیلی پارکبان‌ها را اذیت می‌كنند، گاهی اوقات می‌گویند "مگر خیابان را خریده‌اید؟"

پارک‌های دوبله سوبله

اینکه به هر کوچه و پس کوچه و خیابانی که سر میزنی مملو از ماشین شده است و پارک های دوبل و سوبل هم وضعیت را بدتر کرده‌اند باید به نحوی کنترل شود. برای همین طرح پارک حاشیه‌ای و پارکبان‌ها روی کار آمدند.

اگر طرحی را برای جلوگیری از ترافیک گذاشته اند دیگر نباید تبصره و ماده داشته باشد. باید برای همه اجرایی شود. شاید شهروندان حق خود بدانند که خودروی خود را «دوبل، سوبل حتی چوبل» در عرض خیابان ها پارک کنند،

اما این حرکت، اقدامی مغایر با فرهنگ شهرنشینی و ترافیکی است و مشکلات بسیاری را برای شهروندان اعم از عابران پیاده و کسانی که به صورت درست خودروی خود را در عرض خیابان ها پارک کرده اند، بوجود می آورد. پس عقل حکم میکند برای سامان دهی به این اوضاع طرح پارکبان، پارکومتر و امثال آنها اجرا شود.

 

بخش نظرات در اختیار شماست. منتظر شنیدن انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

0 دیدگاه

دیدگاه شما